Dynamiczny mechanizm ADM składa się z:

 • szyny, w którą wbudowane są dwa przeguby (w których mieszczą się sprężyny skrętne), które po zamocowaniu do ortezy (sandała) AFO są anatomicznie dopasowane do osi stawu skokowo-piętowego (STJ) i stawu piszczelowo-skokowego (TTJ);
 • miękkiej obejmy łydki zapinanej na szerokie paski, w celu zamocowania i ustabilizowania mechanizmu na łydce.

W naszej Bazie wiedzy dowiedz się więcej na temat MECHANIZMU ADM.

Zaletami dynamicznego mechanizmu ADM są:

 • brak szyny łączącej dwa buty – w przypadku wady jednostronnej, ortezy AFO-ADM używa się tylko po stronie stopy z wadą, a gdy wada jest obustronna – stosuje się dwie niezależne ortezy AFO-ADM, które nie łączą stóp jak w przypadku szyny derotacyjnej z butami;
 • dynamiczny mechanizm oparty  na dwóch niezależnych przegubach ze sprężynami skrętnymi pozwala stopie na ruch w każdym kierunku i jej mobilizację w stawie skokowo-piętowym (STJ) oraz piszczelowo-skokowym (TTJ), jednak gdy stopa jest w spoczynku (np. w czasie snu), dynamiczny mechanizm ADM przypięty do ortezy (sandała) AFO utrzymuje stopę w pozycji odwiedzenia oraz zgięcia grzbietowego;
 • łatwy montaż dynamicznego mechanizmu ADM z ortezą (sandałem) AFO – przypinanie mechanizmu do sandała jest bardzo proste dzięki zintegrowanemu z butem systemowi ADM Side Clip System.
By można zastosować dynamiczny mechanizm ADM, konieczne jest użycie także ortezy (sandała) AFO, a stopa dziecka musi być całkowicie skorygowana. Niedopuszczalne jest zastosowanie ortezy AFO-ADM w momencie, gdy stopa posiadaja jakiekolwiek pozostałości wady. Jej użycie w takim przypadku powoduje bardzo duży ból i dyskomfort, a nieskorygowane komponenty wady są utrwalane!

WAŻNE!

 1. Dynamiczny mechanizm ADM (ang. Abduction Dorsiflexion Mechanism) ze sprężynami może być stosowany tylko i wyłącznie z ortezą (sandałem) AFO firmy C-Pro Direct.
 2. Orteza (sandał) AFO musi być dokładnie dobrana do rodzaju mechanizmu ADM: jego wielkości oraz mocy sprężyn, gdyż nieadekwatna do mechanizmu ADM orteza (sandał) AFO powoduje niepoprawne działanie całego sprzętu.
 3. Każdy z przegubów mechanizmu ma sprężynę skrętną i każda z tych sprężyn występuje w trzech sztywnościach - Soft, Standard, Strong - oraz ma swój zakres mocy, który jest adekwatny do rozmiaru ortezy (sandała) AFO. Mierząc stopę nie należy dodawać żadnego zapasu, ponieważ może okazać się, że siła sprężyn w zbyt dużym sandale realnie będzie większa, aniżeli w adekwatnym rozmiarze. Dowiedz się JAK ZMIERZYĆ STOPĘ by orteza AFO-ADM była odpowiednia. 
 4. Ortezę (sandał) AFO należy zawsze nosić wraz ze skarpetkami, które są dobrze dopasowane i powinny mieć wyższą cholewkę niż dynamiczne mechanizm ADM. Odpowiednia skarpeta pełni funkcję ochronną, by zapobiec otarciom, pęcherzom, ranom. Dowiedz się więcej o tym JAKIE POWINNY BYĆ DOBRE SKARPETKI?
 5. Korzystając z ortez AFO-ADM, użytkownik może oddawać się aktywnej zabawie o umiarkowanej intensywności, ale nie wolno uprawiać sportów kontaktowych lub podejmować innych czynności ruchowych np. wspinaczkowych, gdyż grozi to uszkodzeniem sprzętu.
 6. Dynamiczny mechanizm ADM sprzedawany jest WYŁĄCZNIE na podstawie ZLECENIA ADM wystawionego przez lekarza prowadzącego leczenie lub na podstawie oficjalnej, datowanej korespondencji od lekarza prowadzącego leczenie. Po złożeniu zamówienia, należy załączyć zlecenie od lekarza do zamówienia jako plik .jpg lub .pdf
 7. ZLECENIE ADM lub oficjalna korespondencja, na podstawie której możemy zrealizować zamówienie na ortezę AFO-ADM ważne jest 3 miesiące od dnia wystawienia.
 8. Jeśli rozmiar ortezy (sandała) AFO  lub siła sprężyn dynamicznego mechanizmu ADM zostały źle dobrane, masz do 7 dni na poinformowanie nas o tym i 14 dni na odesłanie sprzętu. W przeciwnym wypadku tracisz prawo do wymiany, ponieważ AFO-ADM jest przedmiotem służącym zaspokojeniu zindywidualizowanych potrzeb Pacjenta wystawianym na zlecenie lekarza i nie podlega zwrotom zgodnie z Artykułem 38., pkt.3 Ustawy o prawach konsumenta.

Zobacz także

Add Related products to weekly line up