Orteza (sandał) AFO to specjalnie skonstruowane obuwie AFO (AFO – ang. Ankle Foot Orthosis – orteza skokowo-stopowa) stworzone przez firmę C-Pro Direct Ltd. (Anglia). Wraz z dynamicznymi mechanizmami ADM (ang. Abduction Dorsiflexion Mechanism) służy utrzymaniu korekcji stóp końsko-szpotawych po leczeniu metodą Ponsetiego. Ortezy AFO mają także zastosowanie po operacjach stóp końsko-szpotawych, jak i również u dzieci, u których wymagane jest utrzymywanie stóp w odwiedzeniu i zgięciu grzbietowym (np. w przebiegu różnych chorób neurologicznych lub po porażeniach (np. opadająca stopa)).

Orteza (sandał) AFO spełnia swoją funkcję JEDYNIE w użyciu z dynamicznym mechanizmem ADM, a nie samodzielnie. 

Czyszczenie ortezy (sandała) AFO

Wkładka ortezy (sandała) AFO zrobiona z pianki EVA (ang. Ethylene-Vinyl-Acetate) - materiał ten to kopolimer etylenu i octan winylu. Przekładając na bardziej przystępny język – jest to lekka pianka z tworzywa sztucznego, a co za tym idzie - jest łatwa w czyszczeniu. Ortezę (sandał) AFO należy czyścić przy użyciu ciepłej wody i łagodnego środka piorącego, unikać jednak nadmiernego moczenia.

Czyszczenie dynamicznego mechanizmu ADM

Dynamiczny mechanizm ADM należy jedynie przecierać wilgotną szmatką, bez żadnych środków chemicznych (woda). Pod żadnym pozorem nie wolno go zanurzać w wodzie! Grozi to uszkodzeniem przegubów ze spreżynami.

WAŻNE!
Sandała AFO i dynamicznego mechanizmu ADM nie należy prać w pralce automatycznej! 

Konserwacja dynamicznego mechanizmu ADM

Po pewnym czasie użytkowania zdarzyć się może, że przeguby dynamicznego mechanizmu, w których znajdują się sprężyny skrętne mogą zacząć trzeszczeć, piszczeć, skrzypieć lub wydawać inne dźwięki. W takim przypadku przeguby należy nieco naoliwić. Wystarczy je posmarować z zewnątrz np. olejem kokosowym i parę razy poruszać przegubem. Nadmiar oleju dokładnie wytrzeć papierem, by nie pozostawały tłuste ślady, które mogą być przyczyną zatłuszczenia ubrania czy innych przedmiotów.